Historia telewizorów pokazuje jasno, że w pewnych dziedzinach postęp techniczny ma okresy swoich gwałtownych zrywów i długich zastojów. Pierwsze, testowe emisje programu telewizyjnego miały miejsce jeszcze przed Drugą Wojną Światową. Regularne nadawanie rozpoczęły stacje w kilku różnych krajach niedługo po niej. Co ciekawe, ówczesne odbiorniki były wyposażone w kineskopy, technologicznie nie różniące się bardzo od późniejszych. Oczywiście były one mniejsze, czarno-białe i bardziej przypominające wycinek kuli, jednak zasada odbioru była taka sama jak w telewizorach z lat osiemdziesiątych i późniejszych.

Telewizor samsung

telewizor samsungMożna więc powiedzieć, że w tej dziedzinie przez ponad pół wieku panował zastój. Oczywiście producenci wymyślali różne poboczne bajery – pojawiła się telewizja kolorowa, dźwięk stereo czy telegazeta. Jednak podstawy wciąż były takie same jak przed wojną. Dopiero dynamiczne wejście na rynek matryc LCD zmieniło ten obraz. Technologia LCD była na innych rynkach już od kilku lat. Małe wyświetlacze w zegarkach elektronicznych czy budzikach, przenośnych konsolkach do gier czy kalkulatorach istniały już od dłuższego czasu. LCD było jednak bardzo drogie i dopiero przełomy w technologii i znaczny spadek cen doprowadziły do wejścia ich najpierw na rynek monitorów kolorowych, a później telewizorów.

Technologia OLED

Klienci powitali ten przełom z radością – telewizory stały się bardziej płaskie i dużo lżejsze, kolory wyraźniejsze i bardziej dynamiczne. Po kilku latach producenci zaproponowali inny rodzaj podświetlania i tak powstały matryce LED. Kolejny przełom ustanowił telewizor Samsung wyposażony w nową technologię – wyświetlacz QLED. Technologicznie jest on zbliżony do starych matryc LCD, to wciąż wielowarstwowa matryca wymagająca oddzielnego podświetlania. Jednak opatentowany system „Quantum dot” – kwantowej kropki, wyniósł tę technologię na wyżyny. Specjalne kryształy umieszczone pomiędzy warstwą wyświetlającą kolory a podświetleniem rozszerzają znacznie dynamikę i paletę barw. Obraz staje się dużo jaśniejszy i wyraźniejszy, a kolory bardziej nasycone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here