Usprawnianie struktury IT, rozwój a także poszukiwanie innowacyjnych rozwiań to pożądane cechy środowiska informatycznego w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Wszystkie te elementy możesz uzyskać, dzięki wykorzystaniu w swojej organizacji oprogramowania do wirtualizacji. Jednym z takich narzędzi jest WMware Workstation. Uruchomienie kilku systemów operacyjnych jednocześnie na jednym komputerze? Tak, to możliwe! Co oferuje to narzędzie i jakie korzyści możesz zyskać dzięki zastosowaniu go w swoim przedsiębiorstwie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest VMware Workstation?
Firma VMware to lider na rynku oprogramowania służącego do wirtualizacji. Swoim klientom oferuje przede wszystkim rozwiązania z zakresu chmury, mobilności, sieci oraz różnego rodzaju zabezpieczeń. Firma powstała w 1998 roku w Palo Alto w Kalifornii.
VMware Workstation to jedna z wielu propozycji marki. To aplikacja wieloplatformowa, która pozwala na wirtualizację wszystkich systemów operacyjnych – od systemu Windows po Linux czy Solaris. Obsługuje ponad 200 systemów operacyjnych, między innymi: Windows 10, Windows 7, Red Hat, SUSE, Oracle Linux, openSUSE czy CentOS. VMware to oprogramowanie które wykorzystywane jest wśród specjalistów IT oraz programistów którzy tworzą i testują oprogramowania danego urządzenia lub platformy. Korzystając z VMware Workstation możesz tworzyć maszyny wirtualne z systemem Windows i Linux wraz ze skonfigurowaną symulacją wirtualnych sieci czy warunków sieciowych. Narzędzie poradzi sobie także z obsługą różnego rodzaju peryferii czy urządzeń, także tych które podpięte są pod porty typu USB i COM. VMware Workstation często wykorzystywane jest również w informatyce śledczej, przede wszystkim dzięki możliwości analizy podejrzanego systemu bez konieczności uruchamiania go na oryginalnym komputerze.
Dla użytkowników zaproponowano również wiele ułatwień np. możliwość przenoszenia danych między hostami, a wirtualnym komputerem dzięki metodzie – przeciągnij i upuść. Systemy uruchomione dzięki VMware Workstation mogą wykorzystywać napędy CD i DVD czy interfejsy sieciowe. Aplikacja pozwala na uruchomienie wielu systemów operacyjnych na jednej maszynie fizycznej.
Jak to działa? Każdy komputer oraz system operacyjny, gdzie włączona została aplikacja VMware Workstation, rozpoznawany jest jako host. W ramach wirtualnej maszyny uruchamiane są systemy operacyjne, które rozpoznawalne są jako goście. Wówczas program WMware Workstation udostępnia wirtualny system operacyjny gościa. Oprócz tego VMware odtwarza dostępne urządzenia w ramach wirtualnej maszyny np. kartę graficzną, kartę dźwiękową, kartę sieciową czy dyski twarde. Podczas korzystania z aplikacji możemy współdzielić również połączenie internetowe czy inne zasoby takie jak pliki czy foldery. Ważną kwestią jest to, że maszyna wirtualna zajmuje te zasoby systemu operacyjnego na którym została uruchomiona, co ma wpływ również na wydajność jego pracy.
System VMware Workstation w pełny współpracuje z technologiami wspierającymi wirtualizację – np. AMD-V czy Intel VT. Obsługuje także komputery, które posiadają 16 procesorów, 64 GB pamięci RAM, czy dyski 8TB.
Korzyści dla użytkownika VMware Workstation
Narzędzie pozwala na przetestowanie dowolnego systemu lub oprogramowania na swoim komputerze w specjalnie odizolowanym środowisku, bez konieczności obawy o konsekwencje w systemie macierzystym. Oprócz tego, zdecydowaną zaletą VMware Workstation jest szybkość i wydajność uruchamianego środowiska w ramach platformy. Oprogramowanie pozwala obsłużyć procesor o 32 GB pamięci RAM oraz procesor do 8 rdzeni w każdej z wirtualnych maszyn. VMware Workstation został wyposażony także w przydatną funkcję „Easy Install”, dzięki czemu możliwość uruchomienia wirtualnej maszyny na komputerze z najnowszymi wersjami systemu Windows czy Linux jest jeszcze prostsze niż dotychczas!
VMware Workstation to nie tylko możliwości uruchomienia wielu systemów operacyjnych jednocześnie, to przede wszystkim elastyczność względem użytkownika. W zależności od Twoich potrzeb i rozwoju możesz dobrać odpowiednią dla siebie wersję programu i odpowiednio ją później aktualizować. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się także w przedsiębiorstwach. Platforma pozwoli Ci na zminimalizowanie kosztów i pozwoli na szybkie wdrożenie w strukturze firmy bez konieczności współpracy ze specjalistami.
Prosty w obsłudze interfejs to kolejna z zalet aplikacji firmy VMware. Aplikacja nie przysporzy trudności w instalacji nawet najmniej doświadczonej osobie. Późniejsze użytkowanie systemu i jego aktualizacja również jest banalnie prosta i szybka. VMware Workstation umożliwia instalacje dowolnego systemu operacyjnego w wirtualnym środowisku. W momencie tworzenia konkretnej maszyny, użytkownik może ręcznie przypisać ilości rdzeni procesora, przestrzeni dyskowej czy też pamięci RAM.
Podsumowując, do najważniejszych zalet VMware Workstation możemy zaliczyć między innymi: izolację aplikacji od oryginalnego systemu operacyjnego; umożliwienie posiadania kilku wirtualnych systemów (Linux, Windows itp.) wraz z aplikacjami za pomocą jednego komputera; w pełni bezpieczne środowisko systemowe, które pozwala na testy aplikacji i innych rozwiązań; możliwość przywracania maszyn wirtualnych; obniżenie kosztów związanych z kupnem dodatkowego sprzętu; pełna współpraca pomiędzy środowiskami wirtualnymi; szybkie i łatwe przełączanie się pomiędzy maszynami wirtualnymi; wsparcie dla systemów 64 bitowych; brak wymagań sprzętowych narzuconych przez producenta.
Aktualizacja programu VMware Workstation
Kolejną korzyścią, a być może i najważniejszą z punktu widzenia użytkownika jest możliwość aktualizacji aplikacji do produktów z rozszerzonym pakietem funkcjonalności. Firma VMware pozwala na proste przejście z posiadanego już pakietu do innego/wyższego poprzez aktualizację. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze od konieczności dokupowania następnej licencji oprogramowania VMware. Dostawca proponuje użytkownikom kilka wersji wyższego oprogramowania. Do najpopularniejszych wersji należą: Upgrade Essentials Kit do Essentials Plus, a także Upgrade Essentials Plus do Standard Acceleration. Korzystając z aktualizacji masz możliwość przywracania zasobów, które zapewniają zwiększenie dostępności, najnowsze rozwiązania z zakresu monitoringu, a także zyskujesz dostęp do gamy usług z zakresu wydajności aplikacji oraz scentralizowanego interfejsu.
Firma WMware oferuje użytkownikami oprogramowanie Workstation w ramach licencji komercyjnych (czyli tych przeznaczonych dla firm) i akademickich (dedykowanych szkołom i uczelniom), które sprzedawane są w formie licencji elektronicznych – ESD. W ofercie Thomas IT znajdziesz oprogramowania w obu wymienionych wyżej wersjach. Dostępne są między innymi wersje VMware Player 6 Plus, 7 plus czy 2 Player, kompatybilne niemal z każdą platformą.
Program VMware Workstation to propozycja przede wszystkim dla osób i firm, którym zależy na dopasowaniu posiadanych systemów do swoich potrzeb oraz możliwość elastycznej aktualizacji podczas jego użytkowania. Chcesz rozwijać swoją strukturę IT? Stawiasz na funkcjonalność i łatwość obsługi? Ta aplikacja jest dla Ciebie.
Jeżeli masz jednak wątpliwości która wersja aplikacji będzie odpowiednia dla Ciebie lub Twojego przedsiębiorstwa skontaktuj się z naszymi specjalistami. Odpowiedzą na Twoje pytania i dobiorą odpowiednie rozwiązania do Twojego budżetu!
Numer telefonu: 32 444 94 30; adres e-mail: info@thomas-it.pl