Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej pojawiającym się tematem, w środowisku inwestorów oraz realizatorów inwestycji w fotowoltaikę. Zwykły laik, aby zrozumieć o co w fotowoltaice chodzi, musi przekopać się przez całą masę różnych materiałów, z których wiele nie jest dobrze wytłumaczonych. Poniżej kilka objaśnień?

Jak oszczędza się dzięki inwestycji w fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne, jakie są wymagane dla przeciętnego gospodarstwa domowego, kosztują przeciętnie ok. 25 000zł. Nie są to małe pieniądze. Wiele osób zachodzi w głowę, jak można na takiej inwestycji zaoszczędzić?

Pierwsza sprawa związana z oszczędnością dotyczy już samej realizacji inwestycji. Program „Mój prąd” pozwala na dopłatę do nowo-powstałych instalacji w wysokości 5 000zł. Wynika z tego, że średnio ok 20% inwestycji jest pokrywanych przez państwo.

Własny prąd jest jednak podstawowym atutem. Dzięki prądowi z własnej elektrowni na dachu możemy zaoszczędzić przez lata naprawdę bardzo dużo pieniędzy.

Zasady prosumenckie

Należy zwrócić uwagę na najbardziej rozpowszechnione, a jednocześnie najkorzystniejsze zasady dla klienta indywidualnego.Prosument to osoba, która ma instalację fotowoltaiczną i jednocześnie może pobierać prąd elektryczny z sieci ogólnej.

Odbieranie to nie jedyna opcja. Instalacje fotowoltaiczne, które wyprodukują nadwyżkę energii, oddają ją do sieci elektrycznej. W takim wypadku rozliczamy się z zakładem energetycznym w stosunku 1:0,8. Oznacza to tyle, że za 1kWh oddaną do sieci możemy odebrać 0,8kWh. Odbierać tą energię możemy w dowolnym czasie.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego 20% ich energii nie wlicza się do rozliczenia. Odpowiedź jest prosta. Zakład te 20% traktuje jako opłatę za magazynowanie oraz przesył energii.

Co jest najważniejsze podczas realizacji inwestycji?

Do najważniejszych rzeczy, która wchodzi w skład realizacji inwestycji, zaliczamy określenie, jaką moc paneli potrzebujemy. Wraz z każdym kilowatem mocy rosną koszty, a jeśli przeszacujemy dużo inwestycję, to nikt nie zapłaci nam za nadwyżki oddane do sieci.

Inną kwestią jest sprawa dopasowania budynku do postawienia instalacji. Jeśli nie przemyślimy tego, w jakim kierunku będzie ustawiony dach, czy będzie zacieniony itp. To może okazać się, że moc instalacji będzie niestety dość niska. Instalacje fotowoltaiczne są czułe na tym punkcie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here