Sieć wewnętrzna w każdej firmie powinna działać szybko i niezawodnie. W ten sposób usprawnimy pracę naszego zespołu. Do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego sprzętu.

Ethernet rozwija się od ponad 40 lat

Sieć lokalna nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie Robert Metcalfe z firmy Xerox. To on w ośrodku badawczym wspomnianej firmy po raz pierwszy połączył ze sobą komputery i drukarki. Prędkość, z którą można było wówczas transmitować dane wynosiła 3 MB/s. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Wraz z wprowadzaniem nowej technologii prędkość przesyłania plików rosła. Obecnie Ethernet działa z prędkością 100 Gb/s. Obecnie w domach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach coraz częściej stosuje się jednak technologię 10 Gb/s. Skąd ta różnica? Dopiero od jakiegoś czasu zaczęły bowiem pojawiać się na rynku urządzenia umożliwiające pracę z taką prędkością. To pokazuje, jak mocno do przodu wybiegła ta technologia. Kwestią czasu jest więc opracowanie kolejnego standardu.

Jak zbudować sieć LAN?

Jeśli chcemy, by nasza sieć działała szybko i sprawnie, potrzebujemy do tego odpowiednich urządzeń. Przede wszystkim, każdy komputer powinien posiadać kartę sieciową kompatybilną ze standardem 10 Gb/s. Kolejną kwestią są dyski twarde, które by wykorzystać potencjał łącza, powinny umożliwiać przesyłanie danych z prędkością 1250 MB/s. W technologii SATA III nie jest to możliwe. Potrzebne do tego są nośniki SSD z interfejsem M.2 i protokołem NVMe. Nie zapominajmy też o odpowiednich przewodach. Aby nie utracić wysokiej przepustowości łącza, warto zdecydować się na kable oznaczone jako 6a i 6. Dzięki nim możemy połączyć urządzenia na odległość 100 i 55 metrów.

Switch GLC-SX-MMD zadba o prawidłową pracę

Połączenie sprzętów jest możliwe dzięki odpowiedniemu routerowi. Jeśli jednak nie mamy takiego urządzenia, możemy wówczas zdecydować się na switch. To przełącznik, który odpowiada za podłączenie wielu urządzeń, bez utraty jakości połączenia. Optyczna transmisja danych będzie możliwa dzięki konwerterowi przemysłowemu marki Cisco. Pod tym linkiem znajdziesz jeden z nich. Konwerter GLC-SX-MMD umożliwia przesyłanie danych z prędkością dochodzącą do nawet 10 000 Mb/s. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu światłowodu modułowego. Urządzenie w każdej chwili możemy odłączyć, nie przerywając operacji. Co więcej, potrafi ono dostosować swoją pracę do naszych potrzeb, dzięki czemu ułatwia on autonomiczną pracę sieci. Konwerter ten pozwoli nam także połączyć ze sobą kable miedziane ze światłowodowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here