Decydując się na wdrożenie rekuperacji znacząco zmniejszamy zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami. W tym artykule odpowiadamy na najpopularniejsze pytania związane z inwestycją w rekuperację.
W budownictwie przemysłowym standardowo montuje się systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – jest to już określone wymogami polskiego prawa budowlanego. Jednak w budownictwie jednorodzinnym, zastosowanie tego typu systemów nadal pozostaje w gestii inwestorów. Chociaż jednak uwzględnienie rekuperacji w projekcie domu jednorodzinnego nie jest jeszcze wymagane prawem, to jednak wielu ich właścicieli decyduje się na tę inwestycję. Jeżeli jesteś na etapie wyboru projektu domu, to zapewne jest to jedna z kwestii, w której będziesz w najbliższym czasie podejmował decyzje – na jaki rodzaj wentylacji w domu się zdecydować? Do dyspozycji mamy obecnie trzy rodzaje wentylacji montowanej w domach jednorodzinnych: wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna oraz rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W Polsce coraz częściej buduje się domy jednorodzinne wyposażone w system rekuperacji.
Rekuperacja – jak to działa?
Jak sama nazwa wskazuje, rolą systemu rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła. Warto mieć świadomość, że w tradycyjnych systemach rekuperacji sporo energii cieplnej po prostu usuwa się do atmosfery poprzez kanały wentylacyjne – ucieka ona wraz z wytłaczanym z budynku powietrzem. Grawitacyjne systemy wentylacji w swojej zasadzie opierają się właśnie na tym fakcie, że ciepłe powietrze posuwa się kominami wentylacyjnymi ku górze wymuszając w ten sposób cyrkulację w całym budynku. Niestety kosztem tego rozwiązania są ogromne straty energii. Ciepło zmagazynowane w wypychanym z budynku powietrzu można w stosunkowo prosty sposób odzyskać. Osiąga się to poprzez zastosowanie wymienników ciepła. Są to urządzenia, w których energia cieplna powietrza wychodzącego jest przekazywana do powietrza napływającego do budynku. Nowoczesne wymiennika są tak skonstruowane, że pozwalają na odzysk ciepła z zaledwie 10% stratą. W budynkach bez zastosowanej rekuperacji, napływające do domu powietrze musi być nieustannie podgrzewane co wiąże się ze zużyciem dodatkowych sporych ilości paliwa. System rekuperacji pozwala na oszczędne ogrzewanie. Jak możemy przeczytać na stronie Rekuperatory-ask.pl – rekuperacja zastosowana w nowoczesnym budownictwie oznacza nawet kilkadziesiąt procent oszczędności na ogrzewaniu. To prawda, że praca całego systemu pobiera dodatkową energię elektryczną, ale w porównaniu z korzyściami po stronie instalacji grzewczej są to raczej ilości symboliczne.
Rekuperacja – jaki koszt inwestycji?
Jeśli czujesz się już przekonany co do skuteczności tego typu systemów, to zapewne kolejnym naturalnie nasuwającym się pytaniem jest koszt takiej inwestycji. Okazuje się, że w porównaniu z innymi rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, koszt rekuperacji nie należy do największych. Zakłada się, że w niewielkich domach jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 100 m2, koszt wdrożenia całego systemu nie powinien przekroczyć poziomu kilkunastu tysięcy złotych. Architekci zwracają jednak uwagę na fakt, że decydując się na rekuperację jeszcze na etapie tworzenia projektu budowlanego koszty te można znacząco zniwelować. Okazuje się, że jeśli w domu przewidziany jest montaż systemu rekuperacji nie jest potrzebna budowa tradycyjnych kanałów wentylacyjnych oraz obróbka dachowa z nimi związana. Obniżenie zapotrzebowania budynku na energię poprzez zastosowanie systemu rekuperacji pozwala również na obniżenie parametrów grzewczych całej instalacji centralnego ogrzewania. Może to się sprowadzać do wyboru tańszego urządzenia grzewczego oraz zakupu mniejszych elementów grzejnych instalacji – co również przekłada się na mniejszą ilość niezbędnych obwodów. Jak wskazują specjaliści z branży budowlanej najbardziej opłacalny jest montaż rekuperacji jeszcze na etapie budowy domu. Co oczywiście nie oznacza, że w już istniejących budynkach nie można tego typu instalacji wdrożyć. Z oczywistych względów okazuje się to po prostu droższe.
Ilustracja: pompa ciepła w energooszczędnym domu.
Wiele osób mieszkających w domach wyposażonych w system rekuperacji zauważa znaczną poprawę zdrowia, oraz codziennego samopoczucia. Wynika to z kilku faktów. Otóż rekuperacja oprócz odzysku ciepła może realizować również inne funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza. W całym domu można cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem, wolnym od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Alergeny, pyły oraz drobnoustroje są skutecznie filtrowane poprzez odpowiednio zaprojektowane systemy filtrów. Czyste powietrze w mieszkaniu oznacza również mniej zabrudzeń i kurzu gromadzących się na rozmaitych powierzchniach w mieszkaniu, na podłodze oraz meblach. W domu z rekuperacją rzadziej się sprząta!
Naprawdę trudno jest przecenić korzyści wynikające z inwestycji w system rekuperacji. Szczególnie w obecnych czasach kryzysu energetycznego właściciele domów jednorodzinnych powinni poważnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem.