Działalność firmy wiąże się ze stosowaniem systemów informatycznych. Jednak zaniedbania w kwestiach bezpieczeństwa mogą prowadzić do wykradzenia lub utraty danych. Nie bez znaczenia są również wewnętrzne zabezpieczenia kluczowych danych, gdzie nie wystarczy już tylko login i hasło, które łatwo można złamać. Zasada ograniczonego zaufania dotyczy bowiem również pracowników i ich dostępu do tzw. know-how, które może zostać sprzedane konkurencji. Zatem jak bronić się przed zagrożeniami informatycznymi? Kluczowe znaczenie ma z pewnością skorzystanie z usług informatycznych w celu wykonania audytu systemu informatycznego.
Audyt informatyczny – wskazanie błędów i nieprawidłowości
Czasem wydaje się, że wszystko działa jak należy i wtedy dochodzi do awarii systemu na skutek nagromadzonych i nierozwiązywanych błędów związanych z obsługą oprogramowania. Jeśli nie została wykonana kopia zapasowa danych można utracić cenne informacje na skutek działań mających na celu przywrócenie systemu na właściwe tory. W czasie audytu informatycznego mogą być również wykryte luki w systemie bezpieczeństwa, np. działające i wykluczające się wzajemnie oprogramowania antywirusowe dedykowane firmom. W końcu nie panuje zasada im więcej tym lepiej, a im bardziej precyzyjna i scentralizowana ochrona, tym poszczególne dane są bardziej bezpieczne.
Ransomware – jak się przed nimi bronić?
Ransomware to bardzo perfidne ataki, których celem jest wniknięcie do komputera ofiary i zaszyfrowanie ważnych dokumentów. Ich odblokowanie według komunikatu możliwe jest poprzez zapłatę okupu w walucie bitcoin. Hakerski terroryzm jest powszechną praktyką, a takie ataki mogą spotkać nie tylko duże i znaczące na rynku globalnym firmy, ale również te działające głównie na polskim bądź wyłącznie na polskim rynku. Zresztą ataki dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i firm. Kiedy już pojawia się ekran blokujący wszelkie działania na komputerze warto wykonać zrzut ekranu, a następnie na niezainfekowanym sprzęcie wyszukać informacji na temat zagrożenia. Czasem zdarza się, że nawet ransomware szyfrujące dane posiadają błędy w kodzie, które można wykorzystać, by pozbyć się złośliwego oprogramowania i odzyskać dane. Oczywiście potrzebne jest tu oprogramowanie do odzyskiwania danych, już po usunięciu zagrożenia metodą podaną wśród porad online. Jeśli one nie skutkują musisz pogodzić się z utratą danych i dokonać sformatowania komputera. Ważne, by nie dokonywać w tym przypadku kopii zapasowych, gdyż otwarcie zasobów na innym komputerze czy urządzeniu będzie powodowało zainfekowanie także jego. Nie należy decydować się na zapłatę szantażystom, gdyż nie ma się pewności, że dane zostaną zwrócone, a w ten sposób wspiera się przestępczy proceder i tworzy błędne koło. Wszak, jeśli hakerzy raz włamali się do systemu to mogą to z łatwością zrobić ponownie. Przed ponownym atakiem można bronić się instalując zaawansowane narzędzia do wykrywania złośliwego oprogramowania. Najlepiej w tej kwestii doradzi firma świadcząca usługi informatyczne.
Uczulenie wszystkich pracowników, a zwłaszcza tych pracujących w dziale księgowym na phishing
Kolejną kwestią jaką należy poruszyć jest phishing, czyli próba wyłudzenia loginu i hasła do konta bankowego za pośrednictwem fikcyjnego e-maila. Banki uczulają na tego typu działania. Stosują również szereg zabezpieczeń, choćby tych transakcyjnych, gdzie wysłanie środków należy potwierdzić sms-owym hasłem, kodem z karty, bądź poszczególnymi liczbami numeru PESEL. Akurat to ostatnie jest proste do obejścia, jeśli niewystarczająco chroni się swoje dane osobowe i udostępnia np. skan dowodu osobistego, podobnie jak sms-owe hasło, gdyż wystarczy tu duplikat karty SIM, po sprawdzeniu numeru telefonu po zalogowaniu do banku. Takie wyłudzenia niestety często mają miejsce. Warto wiedzieć, że w przypadku jakichkolwiek kwestii spornych bank nie kontaktuje się za pośrednictwem e-maila, a dzwonią do swoich klientów bądź wysyłają korespondencję. Warto więc przeprowadzać regularne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa korzystania z sieci i firmowej poczty elektronicznej. Na phishing należy uczulić zwłaszcza pracowników działów księgowych, gdyż próby wyłudzenia mogą dotyczyć również rzekomo nie zapłaconych faktur.
Stosowanie zaawansowanych narzędzi bezpieczeństwa
W przypadku wewnętrznej dokumentacji firmy warto stosować większe zabezpieczenia niż jedynie e-mail i hasło. Tutaj swoje zastosowanie znajdują certyfikaty bezpieczeństwa, narzędzia VPN i tokeny SMS. Oczywiście nie ma zabezpieczeń idealnych. W związku z tym warto być w stałym kontakcie z obsługą informatyczną, która zajmuje się administrowaniem firmowych danych. Można korzystać również z chmur dla biznesu, które są dodatkowo zabezpieczone i nie są ogólnodostępne.
Sposobów na bronienie się przed zagrożeniami informatycznymi jest wiele. Ważne jest tutaj wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych i oprogramowań typu ERP, a także korzystanie z usług informatycznych i opieki firmy zewnętrznej.