Postęp techniczny stwarza niekończącą się presję działającą na rynki. Szczególnie widać to na obszarach wysokich technologii – rynkach związanych z komputerami, nowoczesną komunikacją czy elektroniką użytkową. Odbiorcy przyzwyczaili się już do nieustannego strumienia nowych gadżetów oferowanych przez producentów. Każde większe, branżowe targi przynoszą ze sobą prezentację zupełnie nowych rozwiązań. Albo takich, które nowe nie są, ale przynajmniej starają się wmówić odbiorcy, że są przełomem. Jedną z najbardziej wymagających branż jest sektor elektroniki domowej, a w nim segment zajmujący się telewizorami.

Rozwój technologii TV

Telewizory LEDW dziedzinie telewizorów rozwój był dość prostoliniowy. Przez dziesięciolecia panował tam całkowity zastój. Pierwsze telewizory zbudowane zostały w oparciu o lampę kineskopową, która pozostała na rynku przez ponad pół wieku. Same modele oczywiście ulepszano, ale zasada była wciąż taka sama – kineskop. W międzyczasie producenci próbowali jakichś alternatyw – powstawały projektory oraz telewizory tylnoprojekcyjne, ale nie zdobyły one wielkiej popularności – jakość wyświetlanego obrazu była w nich po prostu zbyt słaba. Przełom nastąpił dopiero w momencie pojawienia się tanich wyświetlaczy LCD. Ich technologia znana była od lat, jednak miały one na tyle wysoką cenę, że montowano je w urządzeniach z niewielkimi ekranami. Po latach zaczęto stosować je w monitorach komputerowych, a od nich już tylko krok do samych telewizorów. Po początkowym zachwycie rynek znów zażądał czegoś nowego. I tak powstały telewizory LED.

Telewizory LED

Technologicznie są one właściwie tym samym, co zwykłe LCD. Różnica polega jedynie na metodzie podświetlania matrycy. Jak łatwo zgadnąć, w technologii LED, matryca jest podświetlana przez szereg diod LED, które w rezultacie dają o wiele ładniejszy obraz. Kolory są naturalniejsze, zakres kontrastów zdecydowanie większy. Różni producenci starają się udoskonalać systemy wyświetlania oparte na podświetlaniu LED. Można to zrobić w sposób programowy, odpowiednio sterując elektroniką, albo wymyślając coś zupełnie nowego tak jak zrobił to Samsung w przypadku swojej technologii QLED.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here