Rozwój technologii komputerowych zmierza nie tylko w kierunku większej wydajności urządzeń. Istotna jest również ergonomia użytkowania. Dlatego coraz częściej możemy spotkać się z różnymi odmianami podstawowych podzespołów sprzętu komputerowego, które znacznie ułatwiają prace przy komputerze. Takim urządzeniem jest klawiatura dla leworęcznych.

Czasy maszyn do pisania

Czasy naszych dziadków nie przypominają już naszego świata. Brak komputerów, telefonów komórkowych, smartfonów, internetu – w dzisiejszych latach to nie do pomyślenia. Nasze dzieci nie pamiętają już, że kiedyś główna formą komunikacji były listy i telegramy. Czekało się na nie miesiącami, a gdy już przyszły radość była przeogromna. Głównie pisało się je odręcznie, jednak bogatsze rodziny mogły pozwolić sobie na maszynę do pisania – sprzęt ułatwiający życie. Na tamte czasy – luksus.
Pamiętam jak w dzieciństwie mój dziadek pozwalał mi „bawić się” maszyną do pisania. Zawsze stała w gabinecie, w centralnym miejscu, na biurku w otoczeniu książek i stosu papierów. Pisałam zwykle wiersze, listy, krótkie opowiadania, ale też życzenia urodzinowe, listę zakupów. Uwielbiałam stukot jej klawiszy i dźwięk przesuwanego suwaka za każdym razem gdy kończył się dany wers. Pamiętam też ten ból, gdy kończyło się pisanie strony i na końcu wyskoczył błąd. Trzeba było całość pisać od początku.

Klawiatury do pisania

Teraz mamy zdecydowanie lepsze i łatwiejsze rozwiązania – jak na przykład klawiatura do pisania.
Era komputerów dała nam możliwość kasowania błędów i ich poprawy w zaledwie parę sekund. Nawet osoba nie znająca ortografii nie popełni już omyłki, bo zostanie ona podkreślona i skrupulatnie wyszukana przez system. Coraz większy rynek i konkurencja powalają nam na wybór mnóstwa rodzajów klawiatur. Mechanicznie – dobrze nam znane, jedne z pierwszych jakie się pojawiły. Ich stukot przypomina trochę maszynę do pisania, wytrzymują do około 50 milionów kliknięć. Membranowe – obecnie najpopularniejsze, głównie ze względu na niska cenę, których przyciski są w stanie znieść do 20 milionów kliknięć (ich stukot nie jest już jednak tak oldschoolowy). Hybrydowe – najbardziej czułe, szybkie i ciche, niestety też najdroższe. Poza różnicami technicznymi dostępne są też różne kolory i typy.

Klawiatura dla leworęcznych

W tych czasach nie dziwi już nikogo klawiatura dla leworęcznych, dla piszących obiema rękami czy bezprzewodowa. Różnią się kątem nachylenia klawiszy, ich kształtem, podświetleniem. Wybór jest ogromny, możemy dopasować go do naszych potrzeb. Wszystko zależy od tego czy zależy nam na komforcie pisania, czy na designie, czy jesteśmy zapalonymi graczami gier komputerowych, czy korzystamy z klawiatury od czasu do czasu.. Różnić się też będzie klawiatura do laptopa i do komputera stacjonarnego. W klawiaturach stukot klawiszy pozostał dalej, mniejszy lub większy, jednak to już nie to samo.
Myślałam, że w obecnych czasach maszyna do pisania to już przeżytek i sprzęt, który można znaleźć w muzeum. Jednak jak się okazało mój dziadek wciąż jej używa i z powodzeniem zastępuje mu ona komputer. Jakie było moje zdziwienie gdy otrzymałam w prezencie ślubnym kopertę z nazwiskiem swoim i męża napisanym właśnie na maszynie. Na tej samej, której używałam w dzieciństwie. Wróciły dobre wspomnienia i radość tamtych dni. Jak się okazuje maszyna do piania to sprzęt uniwersalny, praktycznie niezniszczalny, mający swoje zastosowanie nawet w dzisiejszych czasach przepełnionych nowoczesnością i technologią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here