Przedsiębiorstwa przetwarzają codziennie ogromne ilości danych. Wśród nich są dane kontrahentów, ważne dokumenty, pliki z poufnymi informacjami lub szczegóły płatności. Każda cząstka poufnych informacji to bardzo cenny łup dla cyberprzestępców. Dlatego szyfrowany ruch sieciowy stanowi już niemal ¾ całego ruchu w Internecie. Czym tak właściwie jest szyfrowanie ruchu sieciowego? O tym w dalszej części artykułu.

W jaki sposób ruch sieciowy jest szyfrowany?

Szyfrowanie ruchu sieciowego to rodzaj zabezpieczenia przesyłanych w Internecie danych przed pułapkami zastawianymi przez cyberprzestępców. Zaszyfrowanie danych uniemożliwia ich przechwycenie w trakcie dokonywania płatności lub przesyłania. Szyfrowanie ruchu sieciowego odbywa się za pomocą protokołów SSL i TLS. Certyfikat TLS to unowocześniona wersja certyfikatu SSL. Protokół TLS udostępnia identyczne funkcje, co protokół SSL, wzbogacając je o dodatkowe rozszerzenia. Oba certyfikaty umożliwiają obsługę stron Internetowych z użyciem HTTPS oraz szyfrowania klucza publicznego.

W jakim celu szyfrować ruch sieciowy?

Firmy dbające o to, aby przesyłane informacje były szyfrowane, w oczach potencjalnych klientów wyglądają na bardziej rzetelne od tych, które nie chronią danych protokołem SSL lub TLS. Brak ikonki z kłódką na pasku adresu potrafi odstraszyć wielu przyszłych nabywców. Aktywny certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo osobom wpisującym do formularzy zakupowych lub kontaktowych swoje poufne dane, takie jak adres czy numer karty płatniczej.

O bezpieczną infrastrukturę powinny również dbać organizacje zajmujące się innowacyjnymi technologiami. Szyfrowanie ruchu sieciowego to podstawowe zabezpieczenie poufnych informacji przepływających między różnymi osobami lub oddziałami rozmieszczonymi w odległych częściach świata. Szyfrowany ruch sieciowy zwiększa prawdopodobieństwo, że ważne informacje i ustalenia pozostaną niedostępne dla niepowołanych osób i organizacji.

Zaszyfrowanie połączenia internetowego przydaje się również w zaciszu domowym. Połączenie szyfrowane na urządzeniach używanych przez osoby prywatne pozwala uchronić się przed przejmowaniem historii odwiedzanych stron przez agencje marketingowe, organizacje rządowe lub dostawcę internetu. Dokładna historia aktywności internetowej to bezcenna zdobycz dla sprzedawców i reklamodawców, którzy bazują na preferencjach potencjalnych klientów. Szyfrowane połączenie internetowe umożliwia zatarcie śladów aktywności w internecie i uniemożliwia zewnętrznym firmom zarabianie na sprzedawaniu dokumentacji upodobań konsumenckich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here