Marzeniem każdego producenta telewizorów jest uzyskanie obrazu jak najbardziej zbliżonego do natury. Kolorowego, kontrastowego, dynamicznego. W związku z miejscem, w którym oglądamy telewizję, te wymagania muszą być nawet wyższe. Raz ekran telewizora zalewany jest promieniami południowego słońca, innym razem znajduje się w całkowitej ciemności. Skonstruowanie matrycy, która wiernie oddaje kolory i spełnia wygórowane wymagania klientów nie jest rzeczą prostą.

Telewizory LCD i LED

Telewizor OLEDDo tej pory rywalizacja toczyła się głównie na rynku wyświetlaczy LCD i ich rozwinięć. Każda matryca LCD składa się z punktów, które żeby wyemitować światło, muszą zostać podświetlone. Stosuje się różne rodzaje podświetleń, boczne, tylne, przy zastosowaniu różnych źródeł światła. Rozwinięcie tej technologii zaowocowało powstaniem matryc LED, w których rolę elementu podświetlającego spełniały diody LED. Matryce w tej technologii dawały lepsze odwzorowanie barw i kontrast, w stosunku do swoich poprzedników. Kolejnym etapem rozwoju są wymyślone przez Samsunga matryce QLED, zawierające drobne kryształy pomiędzy podświetleniem, a warstwą świecącą. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie dodatkowej palety kolorów. Mimo postępu, zasada działania nadal jest ta sama – wymagane jest podświetlenie samej matrycy.

Telewizor OLED

Prawdziwy przełom w tej dziedzinie spowodowało dopiero pojawienie się zupełnie nowej technologii firmy LG, która zaprezentowała telewizor oled. Zastosowano w nim całkowicie nowe podejście, dzięki któremu podświetlanie nie jest już potrzebny. Matryce OLED składają się z polimerowych warstw, które świecą same. Dzięki temu możliwe jest sterowanie każdym punktem matrycy z osobna, uzyskanie dalszej poprawy kolorów i energooszczędności. Co jednak najważniejsze, telewizory OLED jako pierwsze uporały się z wieloletnim problemem szarej czerni. Do tej pory, z powodu podświetlania, nie można było uzyskać na ekranie całkowitej czerni, zawsze był to kolor szary. Matryce OLED potrafią wygasić do zera emisję światła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie całkowicie czarnych, punktowych miejsc w obrazie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here