Różne opcje zastosowania e-papieru

0
944

Elektroniczne czytniki książek już na dobre wpisały się w naszą codzienną rzeczywistość, jednak innowacyjna technologia EPD (ang. Electronic Paper Display) jest coraz powszechniej wykorzystywana nie tylko w konsumenckich czytnikach e-booków, ale także w aplikacjach przemysłowych. E papier to zatem duże możliwości wynikające z zalet tego rozwiązania.

Czym jest papier elektroniczny i jakie są jego zalety?

Bazę działania e papieru stanowi zjawisko elektroforezy polegające na ruchu naładowanych cząsteczek w polu elektrycznym. Wystarczy impuls elektryczny, aby natychmiast mieszanina związków chemicznych uległa rozdzieleniu na frakcje jednorodne. Cząsteczki w ten sposób układa się zarówno kolorystycznie, jak i w określone wzory – można więc wyświetlić tekst, ale również jakieś konkretne obrazy.

E papier wyróżnia się bardzo niskim poborem energii, która jest konieczna wyłącznie do wymuszenia ruchu cząsteczek. Oznacza to, że ekran EPD nie musi się, w przeciwieństwie do ekranów LCD, nieustannie odświeżać, a jedynie podczas zmiany prezentowanej treści. Co więcej, technologia ta może zostać zasilona poprzez panele słoneczne. Czasu pracy bez ładowania nie liczy się w godzinach, jak ma to miejsce w przypadku tabletu czy smartfonu, ale w tygodniach. Energooszczędność to jedna z zalet, ale należy też podkreślić doskonałą widoczność w słońcu, ponieważ papier elektroniczny nie blednie i nie świeci pod wpływem padania promieni słonecznych. Ekran EPD z reguły nie ma podświetlenia albo ma diody oświetlające od góry, więc nie męczy wzroku. Ponadto prezentowaną treść znakomicie widać pod każdym kątem widzenia.

Ciekawe opcje zastosowania papieru elektronicznego

Mimo że ekrany EPD kojarzą się przede wszystkim z czytnikami e-booków, to e papier oferuje znacznie więcej możliwości, w tym w aplikacjach przemysłowych. W Australii można natknąć się na znaki drogowe mające panele z papieru elektronicznego. W niektórych miastach pojawiają się interaktywne tablice informacyjne wyświetlające ważne komunikaty np. dla kierowców, a także rozkłady jazdy wyposażone w e-papierowe ekrany. Aktualizację danych przeprowadza się zdalnie, więc nie trzeba zatrudniać do tego specjalnej ekipy jeżdżącej od przystanku do przystanku, aby naklejać nowe rozkłady. Testuje się również wykonane z e-papieru tablice rejestracyjne. Rozwiązanie to wykorzystuje się ponadto w panelach sterujących domu inteligentnego, stacjach pogody czy w plakietkach reklamowych. EPD idealnie też się nadaje do nowoczesnej prezentacji cen elektronicznych w sklepach.

Technologia ta stwarza niewątpliwie wiele nowych możliwości i w najbliższych latach należy się liczyć z jej rozwojem.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here