Twoja największa obawa dotycząca obsługi sprzętów elektronicznych odnosi się do przerw w ich działaniu? Te faktycznie mogą się zdarzyć także z przyczyn niezależnych od Ciebie. W niektórych miejscach przestoje w przesyle energii elektrycznej oznaczają spore problemy, którym na szczęście można dość łatwo zapobiec. Wystarczy zaopatrzyć się w zasilacz UPS, który automatycznie przełącza źródło zasilania na awaryjne. Oznacza to przejście z zasilania sieciowego na bateryjne, co stanowi ochronę przed przerwami w dostawie energii oraz nieoczekiwanymi wahaniami napięcia.

Podział zasilaczy UPS

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego zasilacza awaryjnego UPS warto, abyś poznał dostępne produkty. Do wyboru masz co najmniej kilka różnych opcji, choć oczywiście w zależności od producenta możesz znaleźć jeszcze więcej interesujących wariantów. Najbardziej popularne i uniwersalne są:

  • zasilacze UPS online,
  • Line-Interactive,
  • zasilacze UPS 3-fazowe,
  • inwertery solo,
  • battery packi do UPS,
  • zasilacze 1-fazowe,
  •  inwertery z aku,
  • regulatory AVR,
  • zestawy UPS z agregatem.

Dużo zależy od tego, w jakim miejscu będzie pracował zasilacz UPS, i jakie obciążenia będzie na siebie przyjmował. Oczywiście większe zapotrzebowanie na energię jest w takich miejscach, jak serwerownie, centrale telefoniczne, parki maszynowe. Możesz też zdecydować się na inwertery i ładowarki, które konwertują napięcie ze stałego na przemienne i na odwrót. W sprzedaży występują urządzenia przemysłowe oraz przeznaczone do użytku domowego.

Zasilacze UPS – przemysłowe i domowe

Zasilacze UPS można podzielić według wielu różnych kryteriów, jednak my przyjmijmy podział na:

  • zasilacze UPS przemysłowe – podtrzymują urządzenia działające w trybie awaryjnym. Nadają się do obsługi instalacji oświetleniowych, alarmowych, monitoringu, kas fiskalnych. Dodatkowy mocny akumulator jeszcze zwiększa ich wydajność i pozwala pracować nieprzerwanie przez kilka cykli. Montaż w szafie RACK gwarantuje im odpowiednie warunki pracy oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi,
  • zasilacze UPS domowe – wspierają pracę domowej elektroniki, sprzętów RTV i AGD, w tym pieców i całej instalacji grzewczej. Są odpowiednie do zasilania automatyki domowej, instalacji alarmowych oraz monitoringu zewnętrznego.

Jak w razie awarii prądu pomagają zasilacze UPS?

Awaria prądu i okresowy brak dostępu do urządzeń elektronicznych może spowodować duże i trwałe straty. Zalicza się do nich przede wszystkim ryzyko utraty danych bez możliwości ich odzyskania w przyszłości. Ale trzeba sięgnąć myślami jeszcze dalej – brak prądu w szpitalu podczas trwającego zabiegu chirurgicznego? Wahania napięcia na linii produkcyjnej? To także zagrożenia dla ludzkiego zdrowia oraz życia. A nikt nie chce tak ryzykować, stąd konieczność zaopatrzenia się we wsparcie, jakim jest dobry zasilacz UPS. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zasilacze UPS – recepta na nagły brak prądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here