Płytki drukowane są spotykane na co dzień. Dzięki nim zawdzięczamy rozwój wielu sektorów przemysłu Każda osoba zajmująca się elektroniką ma z nimi do czynienia na wielu etapach produkcji. Warto więc poznać poszczególne rodzaje obwodów, ich montaż, a także zastosowanie.

Jakie rodzaje płytek PCB rozróżniamy?

Przy produkcji montażu elektronicznego wykorzystuje się różnego rodzaju płytki obwodowe. Najczęściej spotykanym typem są obwody z jedną warstwą. W przeciwieństwie do innych rodzajów, w tym przypadku wszystkie elementy znajdują się po jednej stronie. Rozmieszczenie ścieżek wygląda inaczej przy płytkach z dwiema warstwami. Lutowanie tutaj umożliwia przeprowadzenie połączeń na obu stronach obwodu drukowanego, za pomocą tak zwanych przelotek.

Powyższe rodzaje płytek drukowanych odnajdują zastosowaniu przy większości urządzeń elektrycznych. W przypadku bardziej skomplikowanych systemów są używane płytki wielowarstwowe. Charakteryzują się one kilkoma stronami, na których umieszczane są elementy obwodu. Wszystkie są zaś oddzielone warstwami izolacyjnymi.

Rodzaje montażu płytek obwodowych

Istnieją dwa powszechnie używane rodzaje montażu: SMT i THT. Każdy z nich jest wykorzystany w poszczególnych przypadkach. Ze względu na duże zróżnicowanie nie mogą być one stosowane wymiennie.

  • Automatyczny montaż powierzchniowy SMT – jest używany do małych elementów – SMD. Są to przede wszystkim tranzystory, oporniki, czy też układy scalone. Elementy są bezpośrednio nakładane do płytek obwodowych za pomocą lutowania i wykorzystania topnika. Przy montażu SMD potrzebne jest także gorące powietrze i siła nadmuchu. Proces jest w dużym stopniu zautomatyzowany oraz ergonomiczny.
  • Ręczny montaż przewlekany THT – dotyczy pozostałych elementów, których nie można łączyć za pomocą montażu SMT. Lutowanie odbywa się przede wszystkim ręcznie poprzez przewlekanie komponentów na drugą część płytki obwodowej. Pomimo koniecznych samodzielnych ustawień, montaż THT jest pomocny przy produkcji pierwowzorów i aplikacji testowych. Do dzisiaj jest powszechnie używany.

Wykorzystanie płytek drukowanych

Płytki PCB są wykorzystywane przy wielu dziedzinach. Można je spotkać w każdym urządzeniu elektrycznym, nawet w zabawce dla dzieci. Obwody drukowane są wykorzystywane w przemyśle  kolejowym oraz energetycznym. Przydadzą się one także przy produkcji paneli słonecznych oraz przy sprzęcie spawalniczym.

Tak szerokie zapotrzebowanie na obwody drukowane sprawia, że umiejętność montażu SMT i THT jest konieczne w wielu sektorach przemysłu. Sytuacja ta nie ulegnie zmianie przez wiele lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here