Naukowcy z największych uniwersytetów na świecie wpadają na coraz wymyślniejsze sposoby uczenia się i zapamiętywania informacji. Część z tych pomysłów jest całkowicie bezużyteczna i nie sprawdza się, inne zaś okazują się niezwykle pożytecznymi wynalazkami, usprawniającymi procesy myślowe.

Wszystkie te metody łączy jednak jedna, niezwykle ważna zasada, która determinuje wszelkie nowoczesne technologie w edukacji, nadając im odpowiedni kształt i kierunek rozwoju. Chodzi bowiem o dywersyfikację bodźców docierających do mózgu uczącego się. Dzięki zastosowaniu wielu różnych źródeł informacji, nasz mózg jest w stanie zapamiętać więcej i skutecznie wykorzystywać tę wiedzę w przyszłości.

Różnorodność bodźców polega na zróżnicowaniu ich źródeł, które polega na dostarczaniu informacji z różnych kanałów, zmiennymi od siebie metodami. Takie rozwiązanie potęguje pracę naszego mózgu i zmusza go do intensyfikowania wysiłków na rzecz uporządkowywania ich w odpowiednich „zwojach”. Upraszczając chodzi o to, że nasz mózg uwielbia zmienność kanałów, poprzez które docierają do niego informacje.

Znacznie skuteczniej zapamiętamy informacje, które są przedstawiane w formie prezentacji multimedialnej wyświetlanej w pomieszczeniu takim jak np. sala edukacyjna, niż czytając artykuł prasowy. Forma multimedialna zawiera tekst, obrazki, płynne przejścia slajdów, a nawet filmiki. Dzięki tej różnorodności nasz mózg „nie nudzi się” i intensywnie zapamiętuje nadciągające informacje z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki. Im większy komfort, tym wydajniejsza praca naszego mózgu.

W nauce i zapamiętywaniu mogą pomóc nam nowoczesne technologie, które są wykorzystywane w multimedialnych salach edukacyjnych na całym świecie. Większość z tych wynalazków jest dostępna także w Polsce, w sklepach internetowych. Przykładowe sprzęty możemy znaleźć między innymi pod poniższym linkiem: https://ekranownia.pl/sala-edukacyjna/. Warto dostarczyć naszemu mózgowi odpowiedniej pożywki, motywującej go do działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here