Drukarka jest urządzeniem niezwykle przydatnym zarówno we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach i instytucjach, jak i w prywatnych domach. Znakomicie usprawnia panowanie nad dokumentami, pozwala również na szybką archiwizację fotograficznych wspomnień z wakacji i rodzinnych uroczystości. Intensywnie użytkowana potrafi jednak generować niemałe koszty. Czy istnieje skuteczny sposób na ich zmniejszenie?

Wybór zależny od potrzeb

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów urządzeń drukujących. Popularne jeszcze kilkanaście lat temu igłówki obecnie stanowią margines i są wykorzystywane do realizacji specyficznych zadań. Oferują możliwość jednoczesnego wydruku kilku kopii, są więc niezastąpione na przykład podczas masowego generowania faktur. Jednak emitowany podczas pracy hałas oraz ograniczone możliwości jakościowe sprawiły, że aktualnie stanowią one jedynie ułamek rynku. Drukarki laserowe z kolei dysponują dużą wydajnością, nie ma również problemu ze znalezieniem urządzeń oferujących wysoką jakość wydruków, tu jednak barierę stanowi cena. Pierwsze miejsce na podium popularności zajmują zatem drukarki atramentowe.

Technologia druku atramentowego intensywnie rozwinęła się w ciągu ostatnich lat. Uniwersalna charakterystyka sprawia, że sprawdzają się zarówno przy reprodukcji dokumentów tekstowych, jak i wydruku zdjęć. Te ostatnie, dzięki zastosowaniu odpowiednich papierów, mogą osiągnąć jakość do niedawna dostępną jedynie w profesjonalnych laboratoriach fotograficznych. Nie bez znaczenia jest też wygoda obsługi. Nie wymaga ona nauki, cały proces odbywa się w sposób intuicyjny, a dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej użytkownicy nie muszą już borykać się z plątaniną kabli. Oferta rynkowa jest szeroka, znajdziemy tu zarówno proste drukarki przeznaczone dla niewymagających użytkowników, modele wielofunkcyjne wyposażone w skaner i możliwość szybkiego kopiowania, jak i urządzenia stworzone do zastosowań profesjonalnych, na przykład wspomnianych wcześniej wydruków fotograficznych.

Co składa się na koszt wydruku

Występuje kilka elementów składających się na ostateczny koszt druku. Pierwszym jest oczywiście kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za samo urządzenie. Rozpiętość jest tu olbrzymia – w sklepach znajdziemy drukarki w cenie niewiele przekraczającej sto złotych, jak i takie, których wartość jest szacowana w tysiącach. Analiza własnych potrzeb i przyszłego sposobu użytkowania z pewnością pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji zakupowej. Kolejną kwestią jest zużycie energii elektrycznej, ten wątek jednak pominiemy ze względu na coraz większą energooszczędność podzespołów i stosunkowo niewielkie różnice pomiędzy modelami. Pozostaje kwestia najważniejsza, czyli koszty eksploatacyjne, w tym miejscu mamy na myśli przede wszystkim papier i tusze do drukarek.

Wybór odpowiedniego papieru jest podyktowany rodzajem wydruków, które przyjdzie nam realizować. Do codziennej pracy z dokumentami wystarczy standardowy papier biurowy. Nie jest on drogi, warto jednak zdecydować się na produkty renomowanych dostawców. Odpowiednia struktura papieru zapobiegnie efektowi rozlewania się kropel, druk będzie czytelniejszy i dłużej zachowa właściwy wygląd. Jeżeli zależy nam na zdjęciach dobrej jakości, warto zainwestować w dedykowany papier fotograficzny. Występuje w kilku rodzajach, jest zdecydowanie droższy, ale też odbitki powstałe przy jego użyciu znacznie dłużej będą cieszyć nasze oczy wiernością barw.

Tusze to zagadnienie, które często pomijamy podczas zakupu drukarki. Niesłusznie, bo to one mają największy wpływ na ostateczny koszt wydruku, a ich cena potrafi bardzo niemiło zaskoczyć. W tym wypadku mamy jednak alternatywę w postaci zamienników. Tu również warto postawić na jakość i sprawdzonych producentów. Odpowiedni wybór sprawi, że różnica w kosztach będzie olbrzymia, a w jakości niezauważalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here