Przeglądając portale branżowe można odnieść wrażenie, że jeżeli daleko idące innowacje czy nowoczesne rozwiązania usprawniające pracę, to tylko i wyłącznie w przedsiębiorstwach trudniących się przetwórstwem oraz produkcją…nic bardziej mylnego! W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy zwrócić uwagę naszych czytelników na intrygujące trendy jakie to zauważyć można w branżach stricte biurowych – na ich czoło bez wątpienia wysuwa się tak zwane inteligentne biuro, niekiedy określane także mianem Smart Office. Czym ono jest i jakie korzyści ze sobą niesie?

Jak mówią przedstawiciele firmy MIX BIURA z Krakowa, której główną działalnością jest wynajem biur i powierzchni biurowych; Biuro inteligentne, to przede wszystkim takie, które już od podstaw zaprojektowane zostało z myślą o optymalizacji pracy oraz zapewnieniu osobom w nim zatrudnionym maksymalnego komfortu realizacji powierzonych im zadań. Aby było to możliwe wykorzystywane są na przykład inteligentne meble, które to następnie stają się elementem tak zwanego IoT, czyli Internetu Rzeczy. Podpięcie do sieci pozwala na ich dostosowanie do preferencji pracowników oraz personalizację funkcji jakie mają one pełnić. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, na które coraz częściej natknąć się można w biurach jest tak zwana folia LCD, a więc materiał, który pozwala w dowolnym momencie wybrać pracownikowi, czy potrzebuje on odrobiny większej prywatności i ograniczonej ekspozycji na niejednokrotnie drażniące oczy promienie słoneczne, czy też lepszym rozwiązaniem okazałoby się jednak rozświetlenie pomieszczenia. Regulacji folii dokonać można zdalnie przy pomocy pilota lub też – w przypadku najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu – aplikacji, którą każdy pracownik zainstalować może w swoim smartfonie.

Projektanci zwracają także uwagę na wszelkiej maści czujniki, takie jak na przykład te odpowiadające za wykrywanie ruchu, poziomu oświetlenia, czy panującej w pomieszczeniu temperatury, co z kolei pozwala na aktywację określonych urządzeń, ich dezaktywowanie, czy też zmianę parametrów wyposażenia w zależności od ilości pracujących w danej chwili w obiekcie ilości osób. Pozwala to w ujęciu długoterminowym na poczynienie znacznych oszczędności jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej.

Omawiając korzyści płynące z projektowania przestrzeni biurowej zgodnie z prawidłami trendu smart office nie można nie wspomnieć o skuteczniejszym dociepleniu, uszczelnieniu oraz ochronie pracowników i interesantów przed źródłami hałasu dochodzącego z zewnątrz, co osiągnąć można decydując się na specjalistyczne elementy wykończeniowe, takie jak drzwi i okna legitymujące się podwyższonym współczynnikiem izolacji termicznej oraz akustycznej. Co prawda są one nieco droższe od swoich standardowych odpowiedników, jednakże oferowane przez nie możliwości są nie do przecenienia w przypadku biur, w których zadania stricte związane ze specyfiką prowadzonej działalności realizowane są niemalże codziennie przez od kilku do nawet kilkunastu osób jednocześnie. Z przeprowadzanych badań jasno wynika, że zapewnienie im wysokiego komfortu pracy bezpośrednio przełoży się na zwiększenie ich efektywności, co z kolei pozwoli danemu przedsiębiorstwu wygenerować zauważalnie większe zyski!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here