Czy standardowe drukarki, które wykorzystują papier do wydruku, odeszły już do lamusa? Absolutnie nie, bo pojawienie się na rynku drukarek 3D nie stanowi dla nich zagrożenia ani konkurencji. Wydruki 3D to zupełnie inny wymiar, wręcz fizyczny i przestrzenny, dzięki czemu powstawać mogą realne produkty, a nie tylko narysowane na kartce.

W największych miastach Polski jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają kolejne drukarnie 3D. Drukowanie 3D stało się nowoczesne, modne, ale wykazuje też szereg realnych zalet. Przede wszystkim zwiększa wydajność, poprawia efektywność pracy, minimalizuje koszty produkcyjne, daje ogrom możliwości. Wystarczy projekt komputerowy, by w kilka chwil powstał prawdziwy wyrób, idealnie precyzyjny, nierzadko taki, którego nie jest w stanie stworzyć człowiek. Przypomnijmy, że druk 3D może powstawać na indywidualne zamówienie albo wliczać się w masowy cykl produkcyjny.

Jak dzisiaj wykorzystywane są drukarki 3D?

Tak naprawdę pierwsza drukarka do wydruków przestrzennych powstała już dawno, ale dopiero dzisiaj to urządzenie jest rzeczywiście doskonałe. Umożliwia drukowanie trójwymiarowych wyrobów, takich jak biżuteria, akcesoria samochodowe, kuchenne, części do pojazdów mechanicznych, elementy wystroju wnętrz. W czasie pandemii koronawirusa powstał ogólnodostępny projekt przyłbic ochronnych dla medyków, które również powstają dzięki drukarkom 3D. Pomoc szpitalom to zresztą akcja społeczna, w którą włączyły się liczne firmy oferujące druk 3D. Poznań, Warszawa czy Łódź to tylko niektóre z miast, w których przedsiębiorcy działają charytatywnie, by zwalczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Jak widać, możliwości drukarek 3D są nieograniczone, wystarczy kreatywny projekt.

Prognozy na przyszłość

Właściciele zakładów produkcyjnych już dzisiaj inwestują w drukarki 3D. Większość z nich potwierdza, że tego typu urządzenia już niedługo będą standardowym elementem linii produkcyjnych, a w licznych przypadkach wręcz zastąpią długi i skomplikowany proces wytwarzania poszczególnych wyrobów. Niskie koszty, doskonała wydajność, możliwość dopasowania projektu oraz materiału, a jakiego ma zostać wydrukowany fizyczny wyrób, to tylko niektóre z atutów. Polskie firmy zdają sobie również sprawę, że chcąc się rozwijać, generować zyski, a nawet wyprzedzać konkurencję, nabycie dobrej klasy drukarki 3D to obecnie priorytet. Nie ma wątpliwości, że nowoczesna technologia wkracza w każdy sektor rynku, a już niedługo stanie się ich podstawą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here