MacOS i Windows (a konkretnie Windows 10, chociaż wielkimi krokami zbliża się już Windows 11, który zapewne w krótkim czasie przejmie od niego sporą część użytkowników) są najpopularniejszymi systemami operacyjnymi na komputery stacjonarne i laptopy. Istnieją oczywiście alternatywy, takie jak ChromeOS czy różne dystrybucje Linuxa, ale nie są one wybierane równie często jak oprogramowanie Apple i Microsoftu.

Między tymi dwoma topowymi systemami występuje jednak wiele różnic – nie tylko pod względem wyglądu czy oprogramowania. Często użytkownicy zastanawiają się, jak wygląda to w kwestii bezpieczeństwa. Można spotkać się z opinią, że MacOS jest bezpieczniejszy od Windowsa, ale jak jest w rzeczywistości? Odpowiadamy!

Oszuści atakują zarówno użytkowników MacOS-a, jak i Windowsa

Przekonanie o większym bezpieczeństwie MacOS-a wypływa głównie z tego, że istnieje mniej wirusów atakujących ten system niż w przypadku Windowsa, który jest bardziej popularny. Jednocześnie trzeba wskazać, że nie oznacza to, że wirusów stworzonych z myślą o urządzeniach Apple nie ma w ogóle. Co więcej, użytkownicy MacOS-ów są dla oszustów łakomymi kąskami, ponieważ są oni często postrzegani jako osoby znajdujące się w dobrej sytuacji finansowej.

Co i rusz można przeczytać na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska, o kolejnych atakach na posiadaczy Windowsów, ale też o nowych wirusach atakujących urządzenia z systemem MacOS. Krótko mówiąc, chociaż faktycznie zagrożeń dla użytkowników Apple może być mniej, to nie jest to równoznaczne z tym, że jest się w pełni bezpiecznym lub że nie są one groźne.

Oba systemy mają wbudowane zabezpieczenia, ale nie są one idealne

Zarówno MacOS, jak i Windows 10 mają swoje wbudowane narzędzia do wykrywania wirusów i ich usuwania. W przypadku Windowsa jest to niesławny Windows Defender, który jest przez niektórych źle kojarzony, ale trzeba wskazać, że w ostatnich latach został on znacząco rozwinięty.

Wciąż jednak zarówno on, jak i oprogramowanie antywirusowe systemu MacOS nie są idealne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ataki oszustów są coraz bardziej wyrafinowane i korzystają oni z najnowszych technologii, takich jak chociażby uczenie maszynowe. Dlatego też, niezależnie od systemu, jeśli chce się być bezpiecznym, należy pobrać dobry program antywirusowy.

Listę polecanego oprogramowania można znaleźć na przykład na Tech Polska. Współczesne antywirusy często mają wiele przydatnych funkcji, takich jak na przykład ochrona skrzynki pocztowej czy kamerki, a także wbudowany VPN. Warto więc wybrać taki, który w pełni spełni wszystkie nasze oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here