Wiek XXI to zdecydowanie „wiek internetu”. Rozwój technologiczny sprawił, że cały nieomal świat stał się jedną gigantyczną, globalną wioską. Komputery i praca z nimi to już codzienność i niewiele jest domów, w których nie znajduje się przynajmniej jeden taki sprzęt. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej komputery stają się celem ataków hakerskich, dlatego warto wiedzieć czym są ataki socjotechniczne.

Na czym polegają ataki socjotechniczne?

Atak socjotechniczny należy do rodzaju technik wykorzystywanych w manipulowaniu ludźmi, tak aby przekazywali poufne informacje niepowołanym do tego osobom. Rodzaje informacji, których poszukują przestępcy, mogą się różnić, ale gdy celem są osoby, przestępcy zwykle próbują nakłonić ofiarę do podania im hasła lub informacji bankowych lub uzyskać dostęp do komputera celem zainstalowania jakiegoś złośliwego oprogramowania. Przestępcy coraz chętniej stosują takie taktyki socjotechniczne, ponieważ zwykle łatwiej jest wykorzystać naturalną skłonność do zaufania niż odkrywać nowe sposoby zhakowania oprogramowania, zwłaszcza że programiści tez nie śpią i systemy zabezpieczenia stoją na coraz wyższym poziomie.

Bezpieczeństwo polega na tym, aby wiedzieć, komu i czemu można ufać. Ważne jest kiedy nie brać osoby na słowo i kiedy osoba, z którą się komunikujemy, jest faktycznie tym, za kogo się podaje. To samo dotyczy interakcji online i korzystania z rozmaitych witryn. Zapytaj dowolnego specjalistę do spraw bezpieczeństwa, a odpowie, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa jest sam człowiek. Nie ma tak naprawdę znaczenia ile zamków i rygli znajduje się w drzwiach i oknach, jeśli domownik bezgranicznie i bezrefleksyjnie ufa każdemu, kto do tych drzwi zapuka. Tak samo jest z bezpieczeństwem w sieci.

Ataki socjotechniczne mogą być tak naprawdę różnorodne. Weźmy dla przykładu email od zaufanego przyjaciela. Jeśli przestępcy zdołają zhakować hasło e-mail jednej osoby, mają dostęp do listy kontaktów, a ponieważ większość ludzi wszędzie używa jednego hasła, prawdopodobnie będą mieli jednocześnie dostęp do kontaktów w sieciach społecznościowych danej osoby. Gdy przestępca przejmie to konto e-mail pod swoją kontrolę, wysyła wiadomości, które najpewniej będą zawierać link, który po prostu trzeba sprawdzić! Ponieważ link pochodzi od zaufanego znajomego wystarczy kliknąć i… nasz komputer zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Stąd już tylko krok do konta bankowego i innych danych.

Dochodzimy teraz do meritum sprawy! Aby chronić swój komputer i dane przed atakami warto wybrać odpowiednie usługi podmiotów zajmujących się profesjonalnie optymalizacją bezpieczeństwa w sieci. Przykładem może być strona firmy soflab.pl/testy-bezpieczenstwa/. Naprawdę warto oddać te kwestie w ręce specjalistów od IT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here